date 24 Şubat 2022

Lamp  Donanım, F5 Networks, F5 rSeries, F5 VELOS

Bu yazımızda 2021 yılının son çeyreğinde piyasaya sürülen BIG-IP F5 VELOS ve geçtiğimiz ay duyurulan F5 rSeries donanımlarının mimarilerine yakından bakacağız.

Değişen ihtiyaçlar ve gelişen teknolojiyi yakından takip eden F5 Networks, monolotik düzende ilerlettiği VIPRION ve iSerilerinin yerine Docker, Ansible, Kubernetes  ile entegre olmuş başarılı bir mimari ile sektöre yön vermeye devam ediyor.

F5 VELOS Mimarisi ve Terminolojisi

F5 Networks, BIG-IP Viprion ve BIG-IP iSerisi cihazlarda tek katmanda yönettiği operasyon yerine F5 VELOS (F5OS-C) ve r Serilerinde (F5OS-A) yeni ve birbirinden bağımsız katmanlı bir mimari ile yola devam ediyor.

 

F5 Velos Mimari

Terminolojik olarak F5 VELOS (F5OS-C) katmanlarını açıklamak gerekirse,

System Controller Temel olarak tüm temel operasyonun üzerinde çalıştığı, backplane’de aktif-aktif olarak hizmet veren, GUI/CLI/API için aktif-pasif olarak hizmet veren katmandır.
Chassis Partition Şase üzerine takılan blade’lerin gruplandırılarak, birbirinden izole olarak çalışmasının sağlandığı, oluşturulacak Tenant’lar için L1-L2 konfigürasyonlarının ve oluşturulacak olan BIG-IP’nin konfigürasyonunun düzenlendiği katmandır.
Tenant Partition altında hizmet veren BIG-IP F5’lerin yeni mimarideki karşılığı olan katmandır.

 

Hangi Katmanda Hangi Servisler Çalışıyor ?

F5OS-C System Controller Katmanı

F5OS-C System Controller, donanımdaki işletim sistemi yazılımıdır. F5OS-C System controller sisteminin network, partition, tenant ve kullanıcılar gibi çeşitli yapılandırmalarını yönetir. F5OS-C System Controller, Base OS ve Service Component olarak 2 bileşenden oluşur.

System Controller Base OS bileşeni aşağıdaki servis ve hizmetleri üzerinde barındırır.

 • CentOS Linux
 • Docker
 • Ansible
 • KubeVirt-VELOS

System Controller Service Component bileşeni aşağıdaki servis ve hizmetleri üzerinde barındırır.

 • KubeVirt
 • OpenShift
 • Multus
 • F5-produced software (Örneğin, Qkview ve platform’a özel servisler gibi )

 

F5OS-C Partition Katmanı

F5OS-C Partition katmanı tıpkı System Controller’da olduğu gibi Base OS ve Service Component olarak 2 bileşenden oluşur.

F5OS-C Partition Base OS bileşeni aşağıdaki servis ve hizmetleri üzerinde barındırır.

 • CentOS Linux
 • Docker
 • Ansible
 • Flannel

F5OS-C Partition Service Component bileşeni aşağıdaki servis ve hizmetleri üzerinde barındırır.

 • F5-produced blade-specific packages, (Örneğin, Partition özelinde Qkivew, Lisans Servisi, Field-Programmable Gate Array (FPGA) yöneticisi gibi )
 • Partition webUI
 • tcpdump

 

F5OS-C Tenant Katmanı

BIG-IP Viprion (vCMP)’a benzer bir şekilde oluşturulacak olan BIG-IP’lerin konfigürasyonlarının yapıldığı katmandır.

 • Tenantların hangi blade’ler üzerinde çalışacağı
 • Tenantlar için çalışacak blade’ler üzerinde Disk imajları oluşturulması
 • Kullanılacak BIG-IP F5 versiyonunu disk üzerine kurulması,

işlemleri bu katmanda yapılmaktadır.

F5 VELOS katmanları ile ilgili F5 Networks’un Overview of the VELOS system architecture: Partition, tenant, controller, and blade makalesini de inceleyebilirsiniz.

 

Modern Mimariye Geçiş

V14.1 ile hayata başlayan BIG-IP F5 VELOS (F5OS-C) mevcut BIG-IP F5 Viprion ve BIG-IP F5 iSerilerinden geçişi kolaylaştırabilmek adına, güncel ve güçlü chip’lerle üretilen yeni şase’lerin üzerine F5OS işletim sistemini çalıştırarak, sanal olarak BIG-IP’leri üzerinde çalıştırıyor. Kısacası multi-tenancy yapıya geçmiş oluyoruz. F5 VELOS ile ilgili daha temel bilgilere daha önce yayınladığımız Yeni Nesil F5 VELOS Hazır! isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Modern mimariye hızlı ve kolay uyum sağlayabilmek adına v14.1 versiyonu ile hayatına başlayan F5OS üzerinde çalışan tenant’lar, güncel olarak v15.1.5’den hizmet vermeye devam ediyor.

 

BNTPRO F5 Velos ve RSeries Mimari

Aslında benzer yapı BIG-IP F5 Viprion’dan bizlere tanıdık gelecektir. Centos Linux üzerinde çalışan sanallaştırma ile (vCMP) bare-matel olarak bu imkan bize sağlanıyordu.

Yenilenen tasarım ile geçiş aşamasında bu imkan bizlere F5OS katmanında sağlanmaya başlayarak, birbirinden izole farklı partition ve tenantlar oluşturarak aynı şase üzerinde farklı amaçlara hizmet eden servisleri birbirinden izole olarak kesintisiz hizmet sağlanabilir.

Benzer mimari r Serisi (F5OS-A) olarak piyasaya sürülen donanımlarda da ortak olacaktır. F5OS-A rSerisi tek partition üzerinde çalışan birbirinden bağımsız tenant’ları (ya da tek bir tenant) aynı platform üzerinde çalıştırabilecektir.

Hikayenin bu noktasına kadar sanallaştırılmış BIG-IP F5’den ileriye gidememiş gibi gözüküyoruz. Ancak ilerleyen süreçte sanallaştırılmış BIG-IP F5 tenant’ları yerine, ihtiyaç duyulacak olan modül Container olarak derlenerek hizmet verilmesi amaçlanmıştır.

Yeni mimari ile birlikte tek bir BIG-IP Tenant üzerinde farklı modüllere hizmet vermek tarihe karışıyor !

 

Mevcut BIG-IP Viprion ve BIG-IP iSerileri’nden Geçiş Nasıl Olacak ?

BIG-IP Viprion ve BIG-IP Viprion’lardan F5 VELOS ve F5 rSerilerine geçiş için konfigürasyon yazım hiyerarşisinde değişiklik olduğu için bire bir geçiş imkan bulunmuyor. Ancak bu işlemi kolaylaştırmak için mevcut konfigürasyon dosyası üzerinde değişiklikler yapılarak, yeni hiyerarşiye uygun hale getirmek için F5 Journeys Tools‘u kullanabiliriz.  Diğer F5 destek ihtiyaçlarınızda olduğu gibi yeni nesil F5 VELOS ve F5 rSerisi cihazlara migration işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BNTPRO F5 Migration to Velos RSeries Journeys Tool