F5 Networks‘ün yük dengeleyici sektöründe ilk etapta C2200 ve C2400 Viprion şaseler yerine çıkardığı yeni nesil şase olan F5 VELOS için daha önce yayınladığımız blog yazımızda detaylarını bulabileceğiniz üzere kullanabileceğiniz sadece v14 yazılımı bulunuyordu. Dün ise F5 VELOS için v15.1.4 versiyonu da yayınlandı. Bu değişiklik ile diğer bütün i serisi ve Viprion şaselerde de stabil bir şekilde kullanılan V15.1.x sürümünü VELOS üzerinde de kullanma imkanımız oldu.

VELOS cihazının GUI sayfasında Tenant Images menüsünde Add butonu ile https://downloads.f5.com/ adresindeki BIGIP-15.1.4-0.0.47.ALL-VELOS.qcow2.zip.bundle linkini kullanarak cihaza yükleyebilirsiniz. VELOS 15.1.4 versiyonu ile hem klasik BIG-IP yazılımında hem de F5 VELOS için özel hazırlanan yazılımda bir çok güvenlik açığı düzeltilmiş durumda.

BNTPRO img blog f5 velos gui software upload

V15.1.4  sürümünü indirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

BNTPRO img blog f5 velos download page1 BNTPRO img blog f5 velos download page2

Bu versiyon ile düzeltilen ya da hala düzeltilemeyen açıklıklar ile daha detaylı bilgiyi F5 Networks’ün çıkardığı yazılımlarda yaptığı değişikliklerin yayınlandığı https://techdocs.f5.com/kb/en-us/products/big-ip_ltm/releasenotes/related/relnote-supplement-bigip-15-1-4.html sayfasında bulabilirsiniz. CX410 şase ve BX110 blade hakkında teknik bilgilere F5 VELOS Datasheet dosyasından ulaşabilirsiniz.

Bu versiyonun aynı zamanda diğer bütün F5 cihazları için olan ISO seçeneğini yine aynı sayfadan indirebilirsiniz. Böylece kullandığınız F5 load balancer cihazını şu anda bütün dünyada stabil bir şekilde kullanılan v15.1.x versiyonuna yükseltebilirsiniz. Bu güncelleme minor bir yükseltme olup daha çok güvenlik açıklıkları için yayınlanmakta ve varsayılan olarak trafiği işleme davranış biçiminde bir değişiklik içermemektedir.

VELOS Demo talepleriniz ve daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.