date 19 Kasım 2021

Lamp  AWAF, F5 Networks

“Dar Alanda Kısa Paylaşmalar” filmindeki sahne şu cümle ile başlar : “Hayat futbola fena halde benzer. Futbol şahsi beceri gerektirir ama toplu oynanan yani insanların bir takım halinde oynadıkları bir oyundur. Hayat da öyle değil mi? İstediğin kadar yetenekli ol, iyi bir takımın yoksa kaybedersin.”

Bu cümlenin felsefesi hayatımızın her alanında kendisini göstermektedir.  Kurumların üretimleri , pazarlamaları , satışları , satış sonrası hizmetleri çok iyi olabilir.  Ancak gerek kurum içine gerekse de kurum dışına hizmet veren IT departmanları yeri geldiğinde müthiş bir savunma yaparak maçın kazanılmasında önemli rol oynar.  Artık IT departmanının önemini anlamayan kalmadı diyebiliriz. Bu noktada kullanılan bütçenin doğru alana verimli şekilde aktarılması esas teşkil etmektedir.

Günümüzdeki önemi nedeni ile  F5 Advanced Web AppliF5 AWAFcation Firewall’a değinmek isterim. Veri ihlallerinin önde gelen en önemli nedeni web saldırılarıdır. Firmalarda güvenli uygulama ve yama yönetimi  gibi güvenlik çözümleri olmasına rağmen, bir çok uygulama savunmasız veya etkisiz kalabiliyor. F5 Advanced Web uygulama güvenlik duvarları (F5 AWAF) ile güvenlik açıklarını, gidererek uygulamalarınızı veri ihlallerinden korur ve saldırıları durdurabilirsiniz. F5 Advanced WAF aynı zamanda, ileri seviye bot korumasını, uygulama katmanı şifrelemesini, API’leri ve davranış analizini hedefleyen saldırılara karşı korunmanıza yardımcı olur.

Özellikle son zamanlarsa saldırganlar, uygulamalardaki güvenlik açıklarını bot sistemler yardımıyla otomatik tarayarak elde ettikleri bilgiler ile servis kesintisine  (DDoS) neden olacak yaklaşımı benimsemişlerdir.

F5 Networks ; saldırganların  kullandığı bu bot sistemlere karşın , proaktif savunma ile otomatik saldırıları durdurur, bot trafiğini tanımlar, filtreler ve davranışa dayalı tekniklerin bir kombinasyonunu kullanarak bu kötü niyetli botları durdurmaktadır. Böylece saldırıların çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. F5 Advanced WAF sadece uygulamanızı korumaz, kullanıcıyı da sorgulayan bir mekanizmaya dönüşür. Tam katmanlı bir güvenlik sunmayı amaçlar.

Nasıl ki teknoloji evrimleşiyor ise saldırganlar da kendilerini geliştirerek evrimleşiyorlar. İşte bunun için Türkiye’nin tek yetkili F5 eğitim merkezimizde ; uzman ekibimiz ile uygun çözümlerimizi sizlerle buluşturmak için bekliyoruz.  Gerek F5 AWAF eğitimi ihtiyacınız , gerekse de AWAF kullanımınızda verim artışı istemeniz halinde sizlere destek olmak için sürekli çalışıyoruz.  Bizlerin de amacı tıpkı sizler gibi doğru bütçe ile doğru çözümleri buluşturabilmek.

Kerem Varcan

Kıdemli Satış Yöneticisi